امروز سه شنبه 29 اسفند 1396
20 March 2018
تعداد بازدید : 757 - تاریخ خبر : 1396/07/04 - 09:06
اپراتور های مجازی - هیاهو برای هیچ

نزدیک به 6ماه از ورود نسلی جدید از سیم‌کارت‌ها به بازار ایران می‌گذرد و حال شرکت‌های متعددی تحت‌عنوان اپراتور مجازی تلفن‌همراه(MVNO)  به سرمایه‌گذاری در این حوزه پرداخته‌اند تا شاید در آینده از بازار ارتباطات کشور سهمی هرچند اندک داشته باشند، اما ظاهرا حداقل تا‌کنون هیچ‌یک از این شرکت‌ها موفق به ایجاد اتفاقی خاص در بازار نشده‌اند‌ و گویی با توجه به شرایط، همه آن‌چه در این حوزه انجام شده به‌نوعی هیاهو برای هیچ بوده است.

به گزارش "تلکام نیوز" ؛ به نقل از روزنامه آسمان آبی ، نزدیک به 6ماه از ورود نسلی جدید از سیم‌کارت‌ها به بازار ایران می‌گذرد و حال شرکت‌های متعددی تحت‌عنوان اپراتور مجازی تلفن‌همراه(MVNO)  به سرمایه‌گذاری در این حوزه پرداخته‌اند تا شاید در آینده از بازار ارتباطات کشور سهمی هرچند اندک داشته باشند، اما ظاهرا حداقل تا‌کنون هیچ‌یک از این شرکت‌ها موفق به ایجاد اتفاقی خاص در بازار نشده‌اند‌ و گویی با توجه به شرایط، همه آن‌چه در این حوزه انجام شده به‌نوعی هیاهو برای هیچ بوده است.
اکنون 6ماه از سرمایه‌گذاری شرکت‌های متعدد در این حوزه می‌گذرد و همچنان با وجود تأکیدات و قوانین وضع‌شده ازسوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورهای اصلی (MNO) برای دسترسی به سهم بیشتری از بازار مقاومت کرده و از همکاری با اپراتورهای مجازی به اشکال مختلف سرباز می‌زنند.

بر همین اساس، سهامدارانی که زمانی به امید ایجاد تغییر در فضای ارتباطی کشور اپراتورهای مجازی (MVNO) را انتخاب کرده بودند، به‌تدریج بی‌انگیزه شده و در میانه راه از سرمایه‌گذاری بیشتر در این فضا پشیمان شده‌اند.

مضاف بر این، مدیران ارشد اپراتورهای مجازی با گذشت ماه‌ها همچنان درگیر حل‌وفصل مسائل خود با نهادهای حاکمیتی و اپراتورهای اصلی بوده و هنوز فرصتی برای اقدامات متنوع در لایه بازار پیدا نکرده‌‌ و به‌نوعی از هدف‌گذاری بازار جا مانده‌اند، اما مشکلات اپراتورهای مجازی به همین موارد ختم نشده و این شرکت‌های تازه‌نفس در بخش‌هایی مانند تعرفه‌تماس، تماس‌های ورودی، تماس‌های خروجی، تماس‌های بین‌الملل و مسائلی از این‌دست نیز با مشکلات متعدد مواجه‌ بوده و با توجه به تعرفه‌های کاهش‌یافته اپراتورهای اصلی بازار، فضای چندانی برای رقابت و عرض‌اندام نیافته‌ و می‌توان گفت که شفاف‌نبودن تعرفه در این شرکت‌ها به مشکلی مهم برای آن‌ها تبدیل شده است.
اکنون شفاف‌نبودن تعرفه‌ها ازجمله آسیب‌هایی است که این روزها و در ابتدای کار اپراتورهای مجازی را تهدید می‌کند و به نظر می‌رسد اپراتورهای غالب بازار از هیچ بخش بازار به‌راحتی گذر نکرده و فرصت ورود به آن را در اختیار شرکت‌های تازه‌نفس نمی‌گذارند؛ به‌عبارتی‌دیگر، اپراتورهای اصلی قواعد بازی را براساس صلاحدید خود تعیین می‌کنند و با توجه به این شرایط، درنهایت، اپراتورهای مجازی به ارائه خدماتی قادر خواهند بود که ممکن است برای مشترک جذابیت چندانی نداشته باشند.

بر همین اساس، در مدت 6ماه فعالیت چندین شرکت درنهایت و در خوشبینانه ترین حالت تنها 50 تا 60هزار مشترک برای اپراتورهای وجود دارد؛ چراکه هیچ بخشی از بازار از دست اپراتورهای اصلی در امان نمانده است.
حال اگر در کنار این مسائل، موانع و مشکلاتی مانند پوشش، تعرفه، اجرای ترابردپذیری و مواردی از این‌دست را هم در نظر بگیرید یا حتی موضوع ساده‌ای مانند دسترسی به شارژ سیم‌کارت‌های مجازی، مشخص خواهد شد که ادامه مسیر برای این شرکت‌ها با دشواری‌های بسیار همراه است.

گرچه به استناد برخی آمارها در دنیا هم 80درصد اپراتورهای مجازی محکوم به شکست هستند، شاید هنوز برای پیش‌بینی آینده ‌‌این اپراتورها در ایران زود باشد و راهکارهایی برای دستیابی به سهم بازار بالا برای این شرکت‌ها باقی مانده باشد، اما واقعیت آن است که اکنون این شرکت‌ها با بلاتکلیفی مواجه بوده و مسیر سختی پیش‌روی آن‌ها قرار دارد؛ زیرا دسترسی‌نداشتن این شرکت‌ها به پوشش سراسری و همه مشکلاتی که به آن‌ها اشاره شد، درنهایت موجب خواهد شد مشترکان استفاده از خدمات اپراتورهای اصلی را در اولویت قرار دهند.

امتیاز شما

نظر شما
نظر های بازدیدکنندگان
هیچ اطلاعاتی وجود ندارد
  برای عضویت در خبرنامه تلکام نیوز ؛ نشانی الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه تلکام نیوز نمایش داده میشود.
  کلیه حقوق متعلق به گروه خبری تلکام نیوز می باشد. اخلاق و منش رسانه ای نقل محتوای تولید شده توسط این سایت را مشروط به درج منبع با عنوان کامل تلکام نیوز یا telecomnews.ir میداند.
  تلکام نیوز در شبکه های اجتماعی
  • ضمن ادای احترام به تمامی بازیگران عرصه اطلاع رسانی در حوزه تلکام ، "سایت خبری تلکام نیوز" تلاش می کند با برقراری ارتباطی موزون بین فعالان و ذینفعان حوزه ارتباطات کشور، پیامهایی صحیح و به موقع بین گروه های فعال در این حوزه رد و بدل نماید.
   صمیمانه امیدواریم که یاریمان کنید و بر کیفیت حرکتمان بیفزایید .

  برای تماس با " سایت خبری تلکام نیوز" می توانید از طریق پست الکترونیکی : info@telecomnews.ir وسرویس پیامک : 5000102030 ، اقدام فرمایید.

  صاحب امتیاز و مدیر مسئول : 

  logo-samandehi

  All Rights Reserved by telecomnews.ir ©