امروز جمعه 3 فروردين 1397
23 March 2018
تعداد بازدید : 809 - تاریخ خبر : 1396/05/16 - 08:48
مختصری در مورد مطرح ترین کاندیدای این روزهای وزارت ارتباطات

با مطرح شدن نام جواد جهرمی به عنوان گزینه اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عکس العمل های مختلفی به خصوص در مورد سوابق و کارنامه وی منتشر شده است. 

به گزارش "تلکام نیوز" ؛ یکی از مشاوران وی در یادداشتی نوشت : به عنوان مشاوری که طی چهار سال دولت یازدهم تقریبا به طور تمام وقت با وزارت ارتباطات کار کرده و دستی در مهم ترین سیاست گذاری های آن در دو حوزه اصلی شبکه (اینترنت) و دولت الکترونیکی داشته است، با جهرمی آشنا شده ام. در اینجا جهت اطلاع دوستان، مشاهدات و استنباط خودم را درباره ایشان به اشتراک می گذارم.

از نظر دانش فنی:
وزارت ارتباطات سه مأموریت اصلی دارد: توسعه شبکه و اینترنت، توسعه دولت الکترونیکی و توسعه اشتغال و کسب و کارهای فاوا. جهرمی از نظر دانش شبکه، در سطح قابل قبولی است. در زمانی که عضو هیأت مدیره شرکت زیرساخت بود، به خوبی از عهده مباحث فنی بر می آمد و شاید فنی ترین مدیر این شرکت بود. اما از نظر دو حوزه دیگر یعنی دولت الکترونیکی و اشتغال و کسب و کار، به نظرم سابقه و دانش و تجربه خاصی ندارد و از این منظر ضعف جدی خواهد داشت.

از نظر تیم اجرایی:
مسأله اصلی برای وزارت جهرمی، ماندن و کار کردن نصراله جهانگرد با جهرمی یا رفتن وی از وزارت خانه است. جهانگرد از نظر نگرش و دانش و تجربه در هر سه حوزه اصلی وزارتخانه، فردی کلیدی و اثرگذار است. اما روحیات ایشان طوری است که در جایی که نفوذ کلام نداشته باشد، نمی ماند. اگر جهرمی بتواند جهانگرد را راضی به همکاری بنماید، بخش مهمی از خلا دانش و تجربه ایشان توسط جهانگرد تکمیل خواهد شد.

مسأله دیگر مدیرانی در وزارتخانه هستند که از نظر تخصصی اصلا نمی توان نام آنها را «مدیر» گذاشت و صرفا به پشتوانه برخی منابع قدرت و حمایت های خاص، سالهاست در این وزارتخانه در سطوح مختلف مدیریتی حضور دارند. الان تردید دارم که جهرمی وزیر چگونه با این افراد برخورد می کند؟ آیا آنها را کنار می گذارد و در اینصورت، آیا جانشینانی شایسته برایشان برمی گزیند؟

از نظر ویژگی های شخصیتی:
قاطعیت در برخورد و هوشمندی در درک و عمل در فضای سیاسی-اداری از ویژگی های بارزی است که در همان برخورد اول در جهرمی قابل ملاحظه است. نکته مهم اینکه از زمان حضور وی در سطح مدیریت ارشد وزارتخانه (که مصادف با آشنایی من با ایشان بوده است) رفتارها و رویکردهای امنیتی در جهرمی برجسته نبوده است. به هر روی این هنر و درک را داشته که از اینگونه رفتارها پرهیز کند.

از نظر عملکرد:
- از نظر افکار عمومی: در حدود دوسالی که معاون وزیر ارتباطات بوده، از منظور حضور و رفتار نزد افکار عمومی، تصویری قابل قبول و مثبت از خود نشان داده است که عمدتا به فیلترینگ و شبکه های اجتماعی مربوط می شود.
- از نظر تخصصی و تحول در شرکت زیر ساخت: عملکرد ایشان را می توان مانند سایر مدیران دولتی دانست اما اندکی سریع تر. به عبارت دیگر نتوانسته یا نخواسته تحول لازم را در شرکت زیرساخت (به عنوان مادر شبکه های ارتباطی کشور که بر کیفیت عملکرد تمام اپراتورهای ثابت و سیار اثرگذار است) ایجاد کند. به طور خلاصه توسعه کمّیِ ظرفیت بر بهبود کیفیت تقدم داشته است. بنابراین از این نظر، عملکرد قابل قبولی نداشته هرچند از سلف خود به مراتب بهتر بوده است.

جمع بندی:
به نظرم جهرمیِ وزارت ارتباطات، نه آنقدر بد است که مخالفینش می گویند و نه آنقدر قابل قبول که مدافعانش. ایشان نیز در همان نظام مدیریتی پرورش یافته و رشد کرده که دیگر مدیران جمهوری اسلامی در آن بوده اند اما با سرعتی بیشتر.

اگر عملکرد ایشان در وزارت را نیز همانند دوره معاونت وزیری ایشان فرض کنیم، من پیش بینی می کنم که اتفاقا از منظر افکار عمومی (و مسایلی که برای دوستان ما در این گروه مطرح است) از حد انتظار بالاتر و قابل قبول باشد اما از منظر توسعه و پیشبرد بخش فناوری اطلاعات و احیای بدنه نحیف و بیمار وزارت ارتباطات و هدایت آن در «مسیر صحیح» (که اتفاقا برای تحقق اهداف توسعه کشور بسیار مهم تر است) نباید انتظار تحولی چشمگیر داشته باشیم.

هر چند یک معنای جوان بودن این است که باید منتظر بود و دید در محک آزمون موقعیتها و انتخابهای دشوار و حساس، کدام سبک و سو را برمی گزیند.

*این مطالب عین نظرات نگارنده بوده و تلکام نیوز هیچ یک از موارد مطروحه را مستقلا تایید یا تکذیب نمی کند.

امتیاز شما

نظر شما
نظر های بازدیدکنندگان
هیچ اطلاعاتی وجود ندارد
  برای عضویت در خبرنامه تلکام نیوز ؛ نشانی الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه تلکام نیوز نمایش داده میشود.
  کلیه حقوق متعلق به گروه خبری تلکام نیوز می باشد. اخلاق و منش رسانه ای نقل محتوای تولید شده توسط این سایت را مشروط به درج منبع با عنوان کامل تلکام نیوز یا telecomnews.ir میداند.
  تلکام نیوز در شبکه های اجتماعی
  • ضمن ادای احترام به تمامی بازیگران عرصه اطلاع رسانی در حوزه تلکام ، "سایت خبری تلکام نیوز" تلاش می کند با برقراری ارتباطی موزون بین فعالان و ذینفعان حوزه ارتباطات کشور، پیامهایی صحیح و به موقع بین گروه های فعال در این حوزه رد و بدل نماید.
   صمیمانه امیدواریم که یاریمان کنید و بر کیفیت حرکتمان بیفزایید .

  برای تماس با " سایت خبری تلکام نیوز" می توانید از طریق پست الکترونیکی : info@telecomnews.ir وسرویس پیامک : 5000102030 ، اقدام فرمایید.

  صاحب امتیاز و مدیر مسئول : 

  logo-samandehi

  All Rights Reserved by telecomnews.ir ©