امروز سه شنبه 29 اسفند 1396
20 March 2018
تعداد بازدید : 1204 - تاریخ خبر : 1396/05/16 - 11:40
مورد عجیب محمدجواد آذری جهرمی - بخش اول

این روزها و در گیرودار تنفیذ و تحلیف و عکس سلفی نمایندگان با موگرینی ، خبر و گمانه زنی ها در مورد جانشین بعدی واعظی در وزارت ارتباطات به شدت حوزه ارتباطات کشور را تحت تاثیر و بسیاری در این خصوص نظرات موافق و مخالف خود را در مورد کاندیدهای این پست در مجامع مختلف و از جمله گروههای تلگرامی مرتبط – که اتفاقا بحث در این باره در این گروهها بسیار داغ و پرطرفدار است – مطرح کرده و به انحا مختلف از نظرات خود دفاع می کنند .

به گزارش "تلکام نیوز" ؛ رضاگرامی صاحب امتیاز و مدیرمسول گروه خبری تلکام نیوز دریادداشتی نوشت : این روزها و در گیرودار تنفیذ و تحلیف و عکس سلفی نمایندگان با موگرینی ، خبر و گمانه زنی ها در مورد جانشین بعدی واعظی در وزارت ارتباطات به شدت حوزه ارتباطات کشور را تحت تاثیر و بسیاری در این خصوص نظرات موافق و مخالف خود را در مورد کاندیدهای این پست در مجامع مختلف و از جمله گروههای تلگرامی مرتبط – که اتفاقا بحث در این باره در این گروهها بسیار داغ و پرطرفدار است – مطرح کرده و به انحا مختلف از نظرات خود دفاع می کنند .

در این بین و به بهانه جدی شدن احتمال معرفی محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر بعدی ICT  و جوانترین وزیر کابینه دوازدهم ، فرصتی دست داد تا کمی به عقب برگردم و نگاهی بیندازیم به خط تاریخی نسبتا کوتاه اما جالبی  که از  حدود یک سال و نیم پیش در وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت شکل گرفته و به این مورد عجیب منتهی شده .

اردیبهشت سال 95 بود که برای اولین بار در جمعی شایعه داغ آن روزهای حوزه تلکام کشور را شنیدم ، خبر کوتاه بود و به شدت باورنکردنی : " جهرمی به زودی مدیرعامل زیرساخت می شود" ، شرکتی که در یک جمله مسئولیت و انحصار واردات و توزیع پهنای باند کشور را برعهده دارد.

حقیقتش را بخواهید آن روز از راوی این خبر و شایعه بسیار ممنون شدیم چرا که "موجبات شادی و خنده ما را فراهم کرده بود" ، این عکس العمل طبیعی آن روزهای بسیاری از فعالان حوزه ICT  کشور به این شایعه بود ، چون نمی شد باور کرد یک جوان متولد 1360 با هر کارنامه ، سابقه و وابستگی سازمانی و جناحی در این سطح به وزات خانه و شرکتی منصوب شود که میانگین سنی مدیران و تاثیرگذاران آن را همه می دانیم ،

شرکتی که تابع وزارت خانه ای است که با همه رنگ و لعاب و هارت و پورت بیرونی اش ، در درون ریشه در دورانی دارد که غرضی بنا نهاد و همه و همه مدیران ارشد وزاتخانه و سازمانها و شرکتهایش از سابقه کاریشان در زمان وزات غرضی – که در سال 76 پایان یافت – به عنوان بهترین و درخشانترین دوره کاری خود یاد می کنند و پای صحبشان که بنشینی همگی چند خاطره برایت می گویند از وقتی که مدیر بوده اند و غرضی وزیر بوده و ...

به این ترتیب این وزارت خانه و سازمانها و شرکتهایش مدیرانی دارند که با یک حساب سرانگشتی در بهترین حالت یا بازنشسته شده اند و میز خدمت را رها نمی کنند یا در اودر اواخر دهه سوم دوران کاری خود به سر می برند.

در این وزاتخانه ، شرکت ارتباطات زیرساخت هم شرایط جالب تری داشت ،

شرکتی که آنگونه که در شرح ماموریت خود اعلام کرده  تنها متولی شبکه های مادر مخابراتی (شبکه ارتباطات زیرساخت)کشور و نیز کارگزار سیاست های حاکمیتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش ارتباطات است و قرار است با بهره مندی از سرمایه های انسانی و فنی و با توجه به جغرافیای سیاسی بی نظیر ایران در افق ۱۴۰۴، شرکتی پیشران بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور اول در منطقه (هاب منطقه )،تأثیرگذار در توزیع ظرفیت های ارتباطی جهان تبدیل شود .

شرکتی که درسنوات گذشته مدیران عاملش و مدیران کل اش –  حتی زمانی که اداره و ساختار کوچکی در وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت و در دل مخابرات هنوز خصوصی نشده بود – در سالهای آخر دوران کاریشان و سالهایی که عملا در انتظار بازنشستگی سپری می کردند به این شرکت کوچ داده می شدند تا روزهای آخر را به دور از تنشهای کاری ، دمی بیاسایند و از جدال و ماجرا جویی - که راستش را بخواهید در دوران کاریشان هم زیاد درگیر آن نبودند- فاصله بگیرند.

حال چگونه می شد باور کرد که یک جوان بیست و پنج ساله با سیمایی که بیشتر شبیه نخبگان دانشگاهی بود بر مسندی بنشیند که روزگاری جایگاه مدیران قدیمی – بخوانید بسیار قدیمی و مسن  – وزارت ارتباطات بوده و همگان از میان دوست و دشمن و خودی و بیخودی این جایگاه و صندلی مدیریتش را ملک طلق آنگونه مدیران می دانستند.

اما همه این باورناپذیری ها زمانی فروریخت که با حمایت های واعظی و در میان بهت و حیرت فعالان این حوزه ، سرانجام در اواخر اردیبهشت 95 ، محمود خسروی جای خود را به محمد جواد آذری جهرمی سپرد .

جوانی که پیش از این عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت بود و فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعت آب و برق است و ۶ سال سابقه مدیریت در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با سمت مدیرکل، ۲ سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت رایتل و بیش از دو سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت زیرساخت را در کارنامه مدیریتی خود داشت و هنوز لقب جوانترین مدیر ارشد وزارت ارتباطات را یدک می کشد و این روزها شاید خود را برای تصدی وزات یکی از مهمترین و موثر ترین وزارتخانه های کشور آماده می کند.

ادامه دارد...

 

امتیاز شما

نظر شما
نظر های بازدیدکنندگان
هیچ اطلاعاتی وجود ندارد
  برای عضویت در خبرنامه تلکام نیوز ؛ نشانی الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه تلکام نیوز نمایش داده میشود.
  کلیه حقوق متعلق به گروه خبری تلکام نیوز می باشد. اخلاق و منش رسانه ای نقل محتوای تولید شده توسط این سایت را مشروط به درج منبع با عنوان کامل تلکام نیوز یا telecomnews.ir میداند.
  تلکام نیوز در شبکه های اجتماعی
  • ضمن ادای احترام به تمامی بازیگران عرصه اطلاع رسانی در حوزه تلکام ، "سایت خبری تلکام نیوز" تلاش می کند با برقراری ارتباطی موزون بین فعالان و ذینفعان حوزه ارتباطات کشور، پیامهایی صحیح و به موقع بین گروه های فعال در این حوزه رد و بدل نماید.
   صمیمانه امیدواریم که یاریمان کنید و بر کیفیت حرکتمان بیفزایید .

  برای تماس با " سایت خبری تلکام نیوز" می توانید از طریق پست الکترونیکی : info@telecomnews.ir وسرویس پیامک : 5000102030 ، اقدام فرمایید.

  صاحب امتیاز و مدیر مسئول : 

  logo-samandehi

  All Rights Reserved by telecomnews.ir ©